Inlab Trace Kit
From £2,595.00 per (ex VAT)
Inlab Trace Kit
| Product Code | 30014099 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 30014099 |
| Synonyms | Bench Top Ph Meter |
| Brand | Mettler |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Mettler |
| Sales Org | CH11 |
| Sales Unit | EA |
| Commodity Code | 90279000 000 |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight (Shipping) | 1.775 kg |
| Material Type | accessories |
| Cable {Length} {metric} | 1.80 m |
| Cell Constant | 0.01 cm-1 |
| Cell type | 2 titanium poles |
| Connector | Mini-LTW (IP67) |
| For portable meter | No |
| ISM | Yes |
| Maintenace-free | Yes |
| measuring range | 0.0001 - 1000 µS/cm |
| parameter | Conductivity |
| Sample | Low-ion strength (pure water) |
| Shaft Diameter {metric} | 12.000 mm |
| Shaft length | 67.000 mm |
| Shaft Material | Titanium |
| Signal type | Digital |
| Temperature probe | Pt1000 |
| Temperature range {metric}-: | 0.000 °C-100.000 °C |
| Tariff Number | 9027900000 |
| UNSPSC | 39121436 |
| Net Weight | 1,775kg |
Description
Inlab Trace Kit