Ph Electrode Inlab Smart Pro-Ism
From £985.00 per (ex VAT)
Ph Electrode Inlab Smart Pro-Ism
| Product Code | 30027775 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 30027775 |
| Synonyms | Bench Top Ph Meter |
| Brand | Mettler |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Mettler |
| Sales Org | CH11 |
| Sales Unit | EA |
| Commodity Code | 90279000 000 |
| Country of Origin | CH |
| Gross Weight (Shipping) | 0.063 kg |
| Material Type | accessories |
| Connector | K8SD |
| For portable meter | No |
| ISM | Yes |
| Maintenace-free | Yes |
| measuring range | pH 0 - 14 |
| Membrane glass | HA |
| Membrane resistance (25°C) | < 600 MO |
| parameter | pH |
| Reference electrolyte | DPA Gel |
| Reference System | SteadyForceT |
| Sample | General Purpose High-ion strength hot samples |
| Sensor Type | Combined electrode |
| Shaft Diameter {metric} | 12.000 mm |
| Shaft length | 120.000 mm |
| Shaft Material | Glass |
| Signal type | Digital |
| Temperature probe | NTC 30 kO |
| Temperature range {metric}-: | 0.000 °C-130.000 °C |
| Type of junction | Ceramic |
| Tariff Number | 9027900000 |
| Net Weight | 0,063kg |
Description
Ph Electrode Inlab Smart Pro-Ism