Le Ph Electrode Le427-Ip67
From £216.00 per (ex VAT)
Le Ph Electrode Le427-Ip67
| Product Code | 30259840 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 30259840 |
| Synonyms | Ph Meter & Sensor |
| Brand | Mettler |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Mettler |
| Sales Org | CH11 |
| Sales Unit | EA |
| Commodity Code | 90279000 000 |
| Country of Origin | CH |
| Gross Weight (Shipping) | 0.120 kg |
| Base Unit Temperature Range {Metric}-: | 0.000 °C-50.000 °C |
| Cable {Length} {metric} | 2.00 m |
| Cable and connectors | 2.0 m BNC, IP67 |
| Connector | BNC (IP67) |
| For portable meter | Yes |
| ISM | No |
| Maintenace-free | Yes |
| measuring range | pH 1 - 11 |
| Membrane glass | LoT |
| Membrane resistance (25°C) | < 250 MO |
| parameter | pH |
| Reference electrolyte | Gel |
| Reference System | Ag/AgCl |
| Sample | Semi-solid samples |
| Sensor Type | Combined electrode |
| Shaft Diameter {metric} | 6.000 mm |
| Shaft length | 17.000 mm |
| Shaft Material | Glass |
| Signal type | Analog |
| Temperature probe | No |
| Temperature range {metric}-: | 0.000 °C-50.000 °C |
| Type of junction | Ceramic |
| Tariff Number | 9027900000 |
| Net Weight | 0,12kg |
Description
Le Ph Electrode Le427-Ip67