Ph Electrode Le438
From £192.00 per (ex VAT)
Ph Electrode Le438
| Product Code | 51340242 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 51340242 |
| Synonyms | Ph Buffer,Standard & Electrolyte |
| Brand | Mettler |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Mettler |
| Sales Org | CH11 |
| Sales Unit | EA |
| Commodity Code | 90279000 000 |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight (Shipping) | 0.204 kg |
| Material Type | accessories |
| Base Unit Temperature Range {Metric}-: | 0.000 °C-80.000 °C |
| Cable {Length} {metric} | 1.00 m |
| Cable and connectors | 1.0 m BNC/RCA (Cinch) |
| Connector | BNC/RCA (Cinch) |
| For portable meter | No |
| ISM | No |
| Maintenace-free | Yes |
| measuring range | pH 0 - 14 |
| Membrane glass | U |
| Membrane resistance (25°C) | < 250 MO |
| parameter | pH |
| Reference electrolyte | Gel |
| Reference System | Ag/AgCl |
| Sample | General Purpose water |
| Sensor Type | Combined electrode |
| Shaft Diameter {metric} | 12.000 mm |
| Shaft length | 120.000 mm |
| Shaft Material | POM |
| Signal type | Analog |
| Temperature probe | NTC 30 kO |
| Temperature range {metric}-: | 0.000 °C-80.000 °C |
| Type of junction | Polyster |
| Tariff Number | 9027900000 |
| Net Weight | 0,204kg |
Description
Ph Electrode Le438