Ph Electrode Le409
From £124.00 per (ex VAT)
Ph Electrode Le409
| Product Code | 51340331 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 51340331 |
| Synonyms | Ph Buffer,Standard & Electrolyte |
| Brand | Mettler |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Mettler |
| Sales Org | CH11 |
| Sales Unit | EA |
| Commodity Code | 90279000 000 |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight (Shipping) | 151.000 g |
| Material Type | accessories |
| Base Unit Temperature Range {Metric}-: | 0.000 °C-80.000 °C |
| Cable {Length} {metric} | 1.00 m |
| Cable and connectors | 1.0 m BNC |
| Connector | BNC |
| For portable meter | No |
| ISM | No |
| Maintenace-free | Yes |
| measuring range | pH 0 - 14 |
| Membrane glass | HA |
| Membrane resistance (25°C) | < 600 MO |
| parameter | pH |
| Reference electrolyte | 3 mol/L KCl AgCl saturated |
| Reference electrolyte Order no# | 51343184 |
| Reference System | Ag/AgCl |
| Sample | General Purpose High-ion strength water |
| Sensor Type | Combined electrode |
| Shaft Diameter {metric} | 12.000 mm |
| Shaft length | 120.000 mm |
| Shaft Material | Glass |
| Signal type | Analog |
| Temperature probe | No |
| Temperature range {metric}-: | 0.000 °C-80.000 °C |
| Type of junction | Ceramic |
| Tariff Number | 9027900000 |
| Net Weight | 77g |
Description
Ph Electrode Le409