Potassium Phosphate Dibasic
From £553.31 per (ex VAT)
Potassium Phosphate Dibasic
| Product Code | P3786-6X500G |
|---|---|
| Unit of Measure | 6X500GR |
| CAS Number | 7758-11-4 |
| MDL NUMBER | MFCD00011383 |
| Molecular Weight | 174.18 g/mol |
| Manufacture Number | 10644955 |
| Synonyms | Dipotassium Hydrogenphosphate; Dipotassium Phosphate; Sec.-Potassium Phosphate |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 7758-11-4 |
| Molecular Weight | 174.18 g/mol |
| Flash Point | Not applicable |
| Density | No data available |
| Synonyms | Dipotassium hydrogenphosphate; Dipotassium phosphate; sec.-Potassium phosphate |
| MDL Number | MFCD00011383 |
| EG/EC Number | 231-834-5 |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 6 x 500g |
| Commodity Code | 2835240000 |
| Country of Origin | ES |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Retest Eligible | RETEST ELIGIBLE |
| Shelf Life (Days) | 2555 |
| Dangerous Goods for Transport | N |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | Solid |
| Net Weight | 0.5 |
| Trade Compliance | N |
| MSDS Link | https://lab.honeywell.com/sm/api/rc/documents/download/P3786-6X500G_SDS_GB_E?appId=7868&catNo=P3786-6X500G&matnr=P3786&lang=E&country=GB&type=SDS |
Description
Potassium Phosphate Dibasic