Potassium Phosphate Dibasic, Acs Reagent, ≥98%
From £3,774.28 per (ex VAT)
Potassium Phosphate Dibasic, Acs Reagent, ≥98%
| Product Code | P3786-25KG |
|---|---|
| Unit of Measure | 1X25KG |
| CAS Number | 7758-11-4 |
| MDL NUMBER | MFCD00011383 |
| EMPIRICAL FORMULA | HK2O4P |
| Molecular Weight | 174.18 g/mol |
| Manufacture Number | 10644953 |
| Synonyms | Dipotassium Hydrogenphosphate; Dipotassium Phosphate; Sec.-Potassium Phosphate |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 7758-11-4 |
| Molecular Weight | 174.18 g/mol |
| Flash Point | Not applicable |
| Density | no data available |
| Empirical Formula | HK2O4P |
| Synonyms | Dipotassium hydrogenphosphate; Dipotassium phosphate; sec.-Potassium phosphate |
| MDL Number | MFCD00011383 |
| UNSPSC Code | 12352300 |
| Container Type | Paper/Plastic Bag |
| Packaging Size | 25kg |
| Commodity Code | 28352400 |
| Country of Origin | Varies |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Storage Classes | 13 |
| WGK Water Hazard Class | 1 |
| Retest Eligible | NO RETEST |
| Shelf Life (Days) | 2555 |
| Limited Quantity | N |
| Dangerous Goods for Transport | N |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | solid |
| Net Weight | 25 |
| Trade Compliance | N |
| MSDS Link | https://lab.honeywell.com/sm/api/rc/documents/download/P3786-25KG_SDS_GB_E?appId=7868&catNo=P3786-25KG&matnr=P3786&lang=E&country=GB&type=SDS |
Description
Potassium Phosphate Dibasic, Acs Reagent, ≥98%