Mercury(Ii) Chloride, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Iso, ≥99.5% (Calc. To The Dried Substance)
From £108.90 per (ex VAT)
Mercury(Ii) Chloride, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Iso, ≥99.5% (Calc. To The Dried Substance)
| Product Code | 31005-100G |
|---|---|
| Unit of Measure | 1X100GR |
| CAS Number | 7487-94-7 |
| MDL NUMBER | MFCD00011041 |
| EMPIRICAL FORMULA | Cl2Hg |
| Molecular Weight | 271.5 g/mol |
| Manufacture Number | 10190877 |
| Synonyms | Mercuric Chloride |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 7487-94-7 |
| Molecular Weight | 271.5 g/mol |
| Flash Point | Not applicable |
| Density | 5.44 g/cm3 (25 °C) |
| Empirical Formula | Cl2Hg |
| Synonyms | Mercuric chloride |
| MDL Number | MFCD00011041 |
| Purity | =99.5% |
| EG/EC Number | 231-299-8 |
| UNSPSC Code | 12352300 |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 100g |
| Commodity Code | 28521000 |
| Country of Origin | US |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Storage Classes | 6.1B |
| WGK Water Hazard Class | 3 |
| Tunnel Code ADR | (D/E) |
| Retest Eligible | NO RETEST |
| Shelf Life (Days) | 1620 |
| Limited Quantity | Y |
| Dangerous Goods for Transport | Y |
| Chemical Class | 6.1 |
| UN Number | UN1624 |
| Packing Group | II |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | solid |
| Net Weight | 0.1 |
| Trade Compliance | N |
| MSDS Link | https://lab.honeywell.com/sm/api/rc/documents/download/31005-100G_SDS_GB_E?appId=7868&catNo=31005-100G&matnr=31005&lang=E&country=GB&type=SDS |
Description
Mercury(Ii) Chloride, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Iso, ≥99.5% (Calc. To The Dried Substance)