Potassium Hydroxide, Puriss. P.A., Reag. Ph. Eur., ≥85%, Pellets
From £266.37 per (ex VAT)
Potassium Hydroxide, Puriss. P.A., Reag. Ph. Eur., ≥85%, Pellets
| Product Code | 30603-6X1KG |
|---|---|
| Unit of Measure | 6X1KG |
| CAS Number | 1310-58-3 |
| MDL NUMBER | MFCD00003553 |
| EMPIRICAL FORMULA | HKO |
| Molecular Weight | 56.11 g/mol |
| Manufacture Number | 10190761 |
| Synonyms | Caustic Potash |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 1310-58-3 |
| Molecular Weight | 56.11 g/mol |
| Flash Point | Not applicable |
| Density | 2.04 g/cm3 (20 °C) |
| Empirical Formula | HKO |
| Synonyms | Caustic potash |
| MDL Number | MFCD00003553 |
| Purity | =85% |
| EG/EC Number | 215-181-3 |
| UNSPSC Code | 12352106 |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 6 x 1kg |
| Commodity Code | 28152000 |
| Country of Origin | Varies |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Storage Classes | 8B |
| WGK Water Hazard Class | 1 |
| Tunnel Code ADR | (E) |
| Retest Eligible | NO RETEST |
| Shelf Life (Days) | 1080 |
| Limited Quantity | Y |
| Dangerous Goods for Transport | Y |
| Chemical Class | 8 |
| UN Number | UN1813 |
| Packing Group | II |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | solid |
| Net Weight | 1 |
| Trade Compliance | N |
| MSDS Link | NULL |
Description
Potassium Hydroxide, Puriss. P.A., Reag. Ph. Eur., ≥85%, Pellets