Cobalt(Ii) Nitrate Hexahydrate, Acs Reagent, ≥98%
From £51.72 per (ex VAT)
Cobalt(Ii) Nitrate Hexahydrate, Acs Reagent, ≥98%
| Product Code | 239267-100G |
|---|---|
| Unit of Measure | 1X100GR |
| CAS Number | 10026-22-9 |
| MDL NUMBER | MFCD00149647 |
| EMPIRICAL FORMULA | CoN2O6 · 6H2O |
| Molecular Weight | 291.03 g/mol |
| Manufacture Number | 10645811 |
| Synonyms | Cobaltous Nitrate; Cobaltous Nitrate Hexahydrate; Nitric Acid, Cobalt(Ii) Salt |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| eCl@ss | 32030000 |
| Shipped on ICE | STD |
| UNSPSC Code | 12352100 |
| ADRSuff | BN |
| CAS Number | 10026-22-9 |
| ADR Hazard Labels | 5.1 |
| ADR Not Allowed by Post | X |
| ADR Number of Danger | 50 |
| ADR Packing Group | 2 |
| ADR Primary Hazard Class | 5.1 |
| ADR Proper Shipping Name | Nitrates, inorganic, n.o.s. |
| ADRNo | 1477 |
| Flash Point | Not applicable |
| GHS Precaution Statements | Obtain special instructions before use. Keep/Store away from clothing/ combustible materials. Avoid release to the environment. Wear protective gloves. IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Hazard Symbols | O,T,N |
| Hazard Symbols Descriptions | Oxidising, Toxic, Dangerous for the environment |
| MDL Number | MFCD00149647 |
| Melting Point | 55 C (lit.) |
| Molecular Formula | CHCoN2O6 |
| Molecular Weight | 291.03 g/mol |
| Net Weight | 0.1 |
| R-Phrases | 49-60-8-20-42/43-50/53-68 |
| RTECSNo | QU7355500 |
| S-Phrases | 53-45-60-61 |
| Synonyms | Cobaltous nitrate; Cobaltous nitrate hexahydrate; Nitric acid, cobalt(II) salt |
| Tariff Number | 28342920 |
| Technical Name | COBALT(II) NITRATE |
| MSDS Link | https://www.sigmaaldrich.com/MSDS/MSDS/DisplayMSDSPage.do?country=DE&language=EN&productNumber=239267&brand=SIGALD |
| cation traces | Pb: <=0.002% |
| Quality Level | 200 |
| InChI key | QGUAJWGNOXCYJF-UHFFFAOYSA-N |
| InChI | 1S/Co.2NO3.6H2O/c;2*2-1(3)4;;;;;;/h;;;6*1H2/q+2;2*-1;;;;;; |
| reaction suitability | reagent type: catalystcore: cobalt |
| Assay | >=98% |
| Anion Traces | sulfate (SO42-): <=0.005% |
| form | powder, crystals or chunks |
| impurities | <=0.01% insolubles |
| grade | ACS reagent |
| SMILES string | O.O.O.O.O.O.[Co++].[O-][N+]([O-])=O.[O-][N+]([O-])=O |
| mp | 55 C (lit.) |
| pH | 4 (20 C, 100 g/L) |
Description
Cobalt(Ii) Nitrate Hexahydrate, Acs Reagent, ≥98%