Ethanol (Untaxed), Purum, Absolute Alcohol, Without Additive, A15, ≥99.8%, For License Holders Only
From £349.42 per (ex VAT)
Ethanol (Untaxed), Purum, Absolute Alcohol, Without Additive, A15, ≥99.8%, For License Holders Only
| Product Code | 02883-4X2.5L |
|---|---|
| Unit of Measure | 4X2.5LT |
| CAS Number | 64-17-5 |
| MDL NUMBER | MFCD00003568 |
| EMPIRICAL FORMULA | CH3CH2OH |
| Molecular Weight | 46 g/mol |
| Manufacture Number | 10644642 |
| Synonyms | Ethyl Alcohol |
| Brand | Honeywell |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 64-17-5 |
| Molecular Weight | 46 g/mol |
| Flash Point | 12 °C |
| Density | 0.790 - 0.791 g/cm3 (20 °C) |
| Empirical Formula | CH3CH2OH |
| Synonyms | Ethyl alcohol |
| MDL Number | MFCD00003568 |
| Purity | =99.8% |
| EG/EC Number | 200-578-6 |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 4 x 2.5L |
| Commodity Code | 22071000 |
| Country of Origin | DE |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Storage Classes | 3 |
| WGK Water Hazard Class | 1 |
| Tunnel Code ADR | (D/E) |
| Retest Eligible | NO RETEST |
| Shelf Life (Days) | 1650 |
| Limited Quantity | N |
| Dangerous Goods for Transport | Y |
| Chemical Class | 3 |
| UN Number | UN1170 |
| Packing Group | II |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | liquid |
| Net Weight | 1.97 |
| Trade Compliance | N |
| MSDS Link | https://lab.honeywell.com/sm/api/rc/documents/download/02883-4X2.5L_SDS_GB_E?appId=7868&catNo=02883-4X2.5L&matnr=02883&lang=E&country=GB&type=SDS |
Description
Ethanol (Untaxed), Purum, Absolute Alcohol, Without Additive, A15, ≥99.8%, For License Holders Only