Ethanol Denatured (Untaxed), Uk Ida Standard, For License Holders In Ireland And United Kingdom Only
From £209.97 per (ex VAT)
Ethanol Denatured (Untaxed), Uk Ida Standard, For License Holders In Ireland And United Kingdom Only
| Product Code | 458600-25L |
|---|---|
| Unit of Measure | 1X25LT |
| CAS Number | 64-17-5 |
| MDL NUMBER | MFCD00003568 |
| EMPIRICAL FORMULA | CH3CH2OH |
| Molecular Weight | 46 g/mol |
| Manufacture Number | 10641827 |
| Synonyms | Uk Industrial Methylated Spirit; Ethyl Alcohol |
| Brand | Honeywell |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 64-17-5 |
| Molecular Weight | 46 g/mol |
| Flash Point | 14 °C |
| Density | 0.78 g/cm3 |
| Empirical Formula | CH3CH2OH |
| Synonyms | UK Industrial methylated spirit; Ethyl alcohol |
| MDL Number | MFCD00003568 |
| UNSPSC Code | 12191601 |
| Container Type | Metal Can |
| Packaging Size | 25L |
| Commodity Code | 22072000 |
| Country of Origin | DE |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Storage Classes | 3 |
| WGK Water Hazard Class | 2 |
| Tunnel Code ADR | (D/E) |
| Retest Eligible | NO RETEST |
| Shelf Life (Days) | 1650 |
| Limited Quantity | N |
| Dangerous Goods for Transport | Y |
| Chemical Class | 3 |
| UN Number | UN1987 |
| Packing Group | II |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | liquid |
| Net Weight | 20 |
| Trade Compliance | N |
| MSDS Link | https://lab.honeywell.com/sm/api/rc/documents/download/458600-25L_SDS_GB_E?appId=7868&catNo=458600-25L&matnr=458600&lang=E&country=GB&type=SDS |
Description
Ethanol Denatured (Untaxed), Uk Ida Standard, For License Holders In Ireland And United Kingdom Only