Sodium Hypochlorite Solution, Reagent Grade, Available Chlorine 10-15 %
From £157.06 per (ex VAT)
Sodium Hypochlorite Solution, Reagent Grade, Available Chlorine 10-15 %
| Product Code | 425044-1L |
|---|---|
| Unit of Measure | 1X1LT |
| CAS Number | 7732-18-5 |
| MDL NUMBER | MFCD00011120 |
| EMPIRICAL FORMULA | ClNaO |
| Molecular Weight | 74.44 g/mol |
| Manufacture Number | 10641817 |
| Brand | Honeywell |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 7732-18-5 |
| Molecular Weight | 74.44 g/mol |
| Flash Point | Not applicable |
| Density | 1.206 g/cm3 (25 °C) |
| Empirical Formula | ClNaO |
| MDL Number | MFCD00011120 |
| UNSPSC Code | 12352300 |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 1L |
| Commodity Code | 28289000 |
| Country of Origin | DE |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Storage Classes | 8B |
| WGK Water Hazard Class | 2 |
| Tunnel Code ADR | (E) |
| Retest Eligible | NO RETEST |
| Shelf Life (Days) | 240 |
| Limited Quantity | Y |
| Dangerous Goods for Transport | Y |
| Chemical Class | 8 |
| UN Number | UN1791 |
| Packing Group | III |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | liquid |
| Net Weight | 1.208 |
| Trade Compliance | N |
| MSDS Link | https://lab.honeywell.com/sm/api/rc/documents/download/425044-1L_SDS_GB_E?appId=7868&catNo=425044-1L&matnr=425044&lang=E&country=GB&type=SDS |
Description
Sodium Hypochlorite Solution, Reagent Grade, Available Chlorine 10-15 %