Potassium Cyanide, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥97.0%
From £41.49 per (ex VAT)
Potassium Cyanide, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥97.0%
| Product Code | 31252-100G |
|---|---|
| Unit of Measure | 1X100GR |
| CAS Number | 151-50-8 |
| MDL NUMBER | MFCD00011397 |
| EMPIRICAL FORMULA | CKN |
| Molecular Weight | 65.12 g/mol |
| Manufacture Number | 10191059 |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| eCl@ss | 32160000 |
| Shipped on ICE | STD |
| UNSPSC Code | 12352100 |
| ADRSuff | 1 |
| CAS Number | 151-50-8 |
| ADR Hazard Labels | 6.1 |
| ADR Not Allowed by Post | X |
| ADR Number of Danger | 66 |
| ADR Packing Group | 1 |
| ADR Primary Hazard Class | 6.1 |
| ADR Proper Shipping Name | Potassium cyanide, solid |
| ADRNo | 1680 |
| Dual Use Material | X |
| EINECSNo | 205-792-3 |
| Flash Point | Not applicable |
| GHS Categories | Met. Corr. 1,Acute Tox. 1,Acute Tox. 1,Acute Tox. 1,STOT SE 1,STOT RE 1,Aquatic Acute 1,Aquatic Chronic 1 |
| GHS Hazard Codes | H290-H300-H310-H330-H370-H372-H400-H410 |
| GHS Hazard Statements | May be corrosive to metals. Fatal if swallowed. Fatal in contact with skin. Fatal if inhaled. Causes damage to organs if swallowed. Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Very toxic to aquatic life. Very toxic to aquatic life with |
| GHS Pictograms | GHS06,GHS08,GHS05,GHS09 |
| GHS Precaution Codes | P260 - P264 - P273 - P280 - P284 - P301 + P310 |
| GHS Precaution Statements | Do not breathe dust/ fume/ gas/ mist/ vapours/ spray. Wash hands thoroughly after handling. Avoid release to the environment. Wear protective gloves/ protective clothing. Wear respiratory protection. IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or docto |
| GHS Signal Words | Danger |
| Hazard Symbols | T+,N |
| Hazard Symbols Descriptions | Very toxic, Dangerous for the environment |
| MDL Number | MFCD00011397 |
| Melting Point | 634 C (lit.) |
| Molecular Formula | CHKN |
| Molecular Weight | 65.12 g/mol |
| Net Weight | 0.1 |
| R-Phrases | 26/27/28-32-50/53 |
| RTECSNo | TS8750000 |
| S-Phrases | 7-28-29-45-60-61 |
| Tariff Number | 28371900 |
| MSDS Link | https://www.sigmaaldrich.com/MSDS/MSDS/DisplayMSDSPage.do?country=DE&language=EN&productNumber=31252&brand=SIGALD |
| Quality Level | 200 |
| form | crystals |
| Anion Traces | sulfide (S2-): <=5 mg/kg |
| agency | USP/NF |
| cation traces | Na: <=5000 mg/kg |
| pH | 11.5 (20 C, 20 g/L) |
| grade | puriss. p.a. |
| InChI key | YUZRZFQHUCKACF-UHFFFAOYSA-N |
| impurities | <=0.01% thiocyanate (SCN) |
| Assay | >=97.0% |
| InChI | 1S/CN.K/c1-2; |
| mp | 634 C (lit.) |
| SMILES string | [K]C#N |
Description
Potassium Cyanide, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥97.0%