Potassium Cyanide, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥97.0%
From £4,360.43 per (ex VAT)
Potassium Cyanide, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥97.0%
| Product Code | 31252-25KG |
|---|---|
| Unit of Measure | 1X25KG |
| CAS Number | 151-50-8 |
| MDL NUMBER | MFCD00011397 |
| EMPIRICAL FORMULA | CKN |
| Molecular Weight | 65.12 g/mol |
| Manufacture Number | 10636265 |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 151-50-8 |
| Molecular Weight | 65.12 g/mol |
| Flash Point | Not applicable |
| Density | 1.56 g/cm3 (20 °C) |
| Empirical Formula | CKN |
| MDL Number | MFCD00011397 |
| Purity | =97.0% |
| EG/EC Number | 205-792-3 |
| UNSPSC Code | 12352300 |
| Container Type | Drum with inliner |
| Packaging Size | 25kg |
| Commodity Code | 28371900 |
| Country of Origin | CZ |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Storage Classes | 6.1B |
| WGK Water Hazard Class | 3 |
| Tunnel Code ADR | (C/E) |
| Retest Eligible | NO RETEST |
| Shelf Life (Days) | 1260 |
| Limited Quantity | N |
| Dangerous Goods for Transport | Y |
| Chemical Class | 6.1 |
| UN Number | UN1680 |
| Packing Group | I |
| Shipment Condition | Room Temperature |
| Material Form | solid |
| Net Weight | 25 |
| Trade Compliance | Y-Dual-use Product |
| MSDS Link | https://lab.honeywell.com/sm/api/rc/documents/download/31252-25KG_SDS_GB_E?appId=7868&catNo=31252-25KG&matnr=31252&lang=E&country=GB&type=SDS |
Description
Potassium Cyanide, Puriss. P.A., Acs Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥97.0%