OHAUS AX324 Adventurer Analytical Balance 320g x 0.1mg Internal Calibration- Colour Touchscreen 5,7″
£2,138.60 Each (ex VAT)
Balance Pioneer Px125D – 52/120G X 0.00001/0.0001G, Internal Calibration
| Product Code | 30122613 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 30122613 |
| Synonyms | Semi-Micro |
| Brand | Ohaus |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Ohaus |
| Family Classification | Adventurer® Analytical |
| Main Delivering Plant | NL31 |
| Commodity Code | 90160000000 |
| Country of Origin | CN |
| Net Weight (Shipping) | 5.400 kg |
| EAN | 6971629531562 |
| Application | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check Weighing, Animal/Dynamic Weighing, Totalization/Statistics, Formulation, Density Determination, Display Hold |
| Display | 4.3" (109 mm) Full-color VGA graphic touchscreen with user-controlled brightness |
| Operation | AC adapter (included) |
| Communication | RS232, USB Host, USB Device (included). GLP/GMP data output with real-time clock. |
| Construction | Metal base, ABS top housing, stainless steel pan, glass draftshield with two piece top mounted side doors and sliding top door, illuminated up-front level indicator, integral weigh below hook, security bracket, calibration lock, full housing in-use cover |
| Material Type | main products |
| Battery Life | Not Applicable |
| Height | 340.000 mm |
| Length | 354.00 mm |
| Width | 230.00 mm |
| Draftshield | Included |
| Internal Calibration | AutoCalT - Automatic |
| Inuse Cover | Included |
| Key Features | GLPGMP, LFT, Printer |
| Legal for Trade | Not Applicable |
| Linearity ± | 0.200000 mg |
| Main Purpose | Check Weighing, Counting, Data Communication, Density Determination, Formulation, Percent Weighing, Weigh Below |
| Market Worlds | Laboratory, Pharmacy, Education |
| Maximum Capacity | 320.00 g |
| Minimum Weight (USP | 0:1% |
| Net Weight | NULL |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Pan Size Diameter Ø | 90.000 mm |
| Power | AC Adapter (Included) |
| Product will be used | Classroom, OnaTable, WorkinIndustrial |
| Readability (metric) | 0.100000 mg |
| Repeatability (typical) (metric) | 0.100000 mg |
| Family Classification Width (Shipping) | 52.900 cm |
Description
Balance Pioneer Px125D - 52/120G X 0.00001/0.0001G, Internal Calibration