Wt Set(11), 2X200 G-1 G, Oiml E1,Nvlap
£2,384.08 Each (ex VAT)
The new Explorer EXR series offers an intuitive interface, outstanding weighing performance, and an environmentally friendly design.
| Product Code | 30390039 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 30390039 |
| Brand | Ohaus |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Ohaus |
| Family Classification | OIML Calibration Weight Sets |
| Main Delivering Plant | NL31 |
| Commodity Code | 84239030000 |
| Country of Origin | US |
| Net Weight (Shipping) | 0.600 kg |
| EAN | 0 |
| Application | Use OIML E1 as a primary reference to calibrate other mass standards and use for traceability between national mass standards and OIML E2 weights and lower. OIML E1 is appropriate for calibrating high-precision balances with a readability as low as 0.1 mg |
| Display | N/A |
| Operation | N/A |
| Communication | N/A |
| Construction | Weights 1 g and above are two-piece. Weights 500 mg and below are one-piece. Weights 50 kg to 1 kg are Troemner Alloy 8 or 316 Stainless Steel. Weights 500 g to 1 g are Troemner Alloy 8. Weights =500 mg are 303 Stainless Steel, 304 Stainless Steel or Alum |
| Material Type | main products |
| Certificate | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
| Certificate Type | NVLAP Accredited Certificate |
| Density at 20°C | 8.03 g/cm3 |
| Case Height | 17.780 cm |
| Case Length | 8.890 cm |
| Case Width | 20.320 cm |
| OIML Class | E1 |
| Protective Case | Included |
| Rod Diameter (imp:) | 0.630 in |
| Rod Diameter (metric) | 20.000 mm |
| Rod Length (imp:) | 40.000 in |
| Rod Length (metric) | 1,016.000 mm |
| type | Support Stand with Rod |
Description
The new Explorer EXR series offers an intuitive interface, outstanding weighing performance, and an environmentally friendly design.