Balance Triple Beam 610/0,1G
£132.60 Each (ex VAT)
Module Block Solid Double
| Product Code | 80252052 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 80252052 |
| Brand | Ohaus |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Ohaus |
| Family Classification | Triple Beam® Junior |
| Main Delivering Plant | NL31 |
| Commodity Code | 84238110000 |
| Country of Origin | CN |
| Net Weight (Shipping) | 2.250 kg |
| EAN | 6971629532590 |
| Application | Weighing |
| Display | Easy to-read deep-notched, tiered beams and dial plates |
| Operation | N/A |
| Communication | N/A |
| Construction | Metal base and beam, stainless steel pan |
| Material Type | main products |
| Height | 168.000 mm |
| Length | 451.00 mm |
| Width | 161.00 mm |
| Key Features | MechanicalNotelectronic, SmallPortable |
| Linearity ± | 0.100000 g |
| Market Worlds | Laboratory, Education |
| Maximum Capacity | 610.00 g |
| Net Weight | NULL |
| Pan Construction | Stainless Steel |
| Pan Size Diameter Ø | 150.000 mm |
| Power | No Power Required |
| Product will be used | Classroom, Outdoor, MobileUsage, OnaTable, WorkinIndustrial |
| Readability (metric) | 0.100000 g |
| Stabilization Time | 1.000 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 1000g, M1 |
| Transportation Case | Available as an Accessory |
| Typical Areas | In a laboratory, In a classroom, In an industrial environment |
| Units of Measurement | Carat, Grain, Gram, Hong Kong Tael, Kilogram, Newton, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight, Pound, Pound:Ounce, Pound:Ounce (fractional), Singapore Tael, Taiwan Tael, Tical, Tola |
| Family Classification Width (Shipping) | 39.000 cm |
| Working Environment (imp) | 32°F - 104°F, 85%RH, non-condensing |
| Working Environment (metric) | 0°C - 40°C, 85%RH, non-condensing |
Description
Module Block Solid Double