Moisture Analyser Ohaus Mb25 Halogen With Samplepan Handler Backlit Lcd Display Grey 170Mm X
£1,224.00 Each (ex VAT)
Rotor, Angle, 10X50Ml Fa, Id
| Product Code | 80252472 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 80252472 |
| Brand | Ohaus |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Ohaus |
| Family Classification | MB25 |
| Main Delivering Plant | NL31 |
| Commodity Code | 90160000000 |
| Country of Origin | CN |
| Net Weight (Shipping) | 2.800 kg |
| EAN | 6971629531838 |
| Application | Percent Moisture Determination, Percent Solid Determination, Weighing |
| Display | Backlit liquid crystal display (LCD) |
| Operation | Power cord (included) |
| Communication | RS232 (included) |
| Construction | Halogen heat source, ABS housing, metal pan support, metal pan handler, in-use cover |
| Material Type | main products |
| Height | 127.000 mm |
| Length | 280.00 mm |
| Width | 165.00 mm |
| Heater Type | Halogen Lamp |
| Inuse Cover | Included |
| Key Features | Printer |
| Main Purpose | Data Communication, Moisture Analysis |
| Market Worlds | Laboratory, Pharmacy, Food, Industrial |
| Maximum Capacity | 110.00 g |
| Net Weight | NULL |
| Pan Size Diameter Ø | 90.000 mm |
| Power | AC Power (Included) |
| Product will be used | WorkinIndustrial, OnaTable |
| Readability Moisture Content | 5 mg/0.05% |
| Stabilization Time | 3.000 s |
| Tare Range | To capacity by subtraction |
| Test Weight | 100g, OIML F2 or ASTM CL 4 |
| Transportation Case | Not Applicable |
| Typical Areas | In a classroom, In a laboratory |
| Units of Measurement | Gram, Newton |
| Family Classification Width (Shipping) | 25.200 cm |
| Working Environment (imp) | 50°F - 104°F, 80%RH, non-condensing |
| Working Environment (metric) | 10°C - 40°C, 80%RH, non-condensing |
Description
Rotor, Angle, 10X50Ml Fa, Id