Moister Analyzer Mb23Sample Pan Handler Backlit Lcd Display Grey 170Mm
£958.80 Each (ex VAT)
Clamp, Lab Frame Fume Hood, Clr-Fhoodsx
| Product Code | 80252470 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 80252470 |
| Brand | Ohaus |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Ohaus |
| Family Classification | MB23 |
| Main Delivering Plant | NL31 |
| Commodity Code | 90160000000 |
| Country of Origin | CN |
| Net Weight (Shipping) | 2.800 kg |
| EAN | 6971629532040 |
| Application | Percent Moisture Determination, Percent Solid Determination, Weighing |
| Display | Backlit liquid crystal display (LCD) |
| Operation | Power cord (included) |
| Communication | RS232 (included) |
| Construction | Infrared heat source, ABS housing, metal pan support, metal pan handler, in-use cover |
| Material Type | main products |
| Height | 127.000 mm |
| Length | 280.00 mm |
| Width | 165.00 mm |
| Heater Type | Infrared Coil |
| Inuse Cover | Included |
| Key Features | Printer |
| Main Purpose | Data Communication, Moisture Analysis |
| Market Worlds | Laboratory, Pharmacy, Food, Industrial |
| Maximum Capacity | 110.00 g |
| Net Weight | NULL |
| Pan Size Diameter Ø | 90.000 mm |
| Power | AC Power (Included) |
| Product will be used | WorkinIndustrial, OnaTable |
| Readability Moisture Content | 10 mg/0.1% |
| Repeatability (typical) (metric) | 0.002000 g |
| Stabilization Time | 3.000 s |
| Test Weight | 100g, OIML M1 or ASTM CL F |
| Transportation Case | Not Applicable |
| Typical Areas | In a jewelry shop, In jewelry production |
| Units of Measurement | Gram, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight |
| Family Classification Width (Shipping) | 14.000 cm |
| Working Environment (metric) | 18°C - 25°C, 80%RH, non-condensing |
Description
Clamp, Lab Frame Fume Hood, Clr-Fhoodsx