Weight, 2 Kg, Oiml E1, Nvlap Cert
£1,145.80 Each (ex VAT)
OHAUS FC5513 Micro Centrifuge without Rotor. The FC5513 is a high-speed benchtop microliter centrifuge capable of generating 17,317xg with optional rotors, designed for a range … Read More
| Product Code | 30390931 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 30390931 |
| Brand | Ohaus |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Ohaus |
| Family Classification | OIML Individual Calibration Weights |
| Main Delivering Plant | NL31 |
| Commodity Code | 84239030000 |
| Country of Origin | US |
| Net Weight (Shipping) | 2.000 kg |
| EAN | 0 |
| Application | Use OIML E1 as a primary reference to calibrate other mass standards and use for traceability between national mass standards and OIML E2 weights and lower. OIML E1 is appropriate for calibrating high-precision balances with a readability as low as 0.1 mg |
| Display | N/A |
| Operation | N/A |
| Communication | N/A |
| Construction | Weights 1 g and above are two-piece. Weights 500 mg and below are one-piece. Weights 50 kg to 1 kg are Troemner Alloy 8 or 316 Stainless Steel. Weights 500 g to 1 g are Troemner Alloy 8. Weights =500 mg are 303 Stainless Steel, 304 Stainless Steel or Alum |
| Material Type | main products |
| Certificate | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
| Certificate Type | NVLAP Accredited Certificate |
| Density at 20°C | 8.03 g/cm3 |
| Design | Cylindrical |
| Height | 8.674 cm |
| Diameter Ø | 6.69 cm |
| Case Height | 11.430 cm |
| Case Diameter Ø | 8.890 cm |
| OIML Class | E1 |
| Protective Case | Included |
| Weight Material | Troemner Alloy 8 |
| Weight Tolerance | 0.400 mg |
| Weight Value | 2.000 g |
| Wgt Origin (USA) | USA |
Description
OHAUS FC5513 Micro Centrifuge without Rotor. The FC5513 is a high-speed benchtop microliter centrifuge capable of generating 17,317xg with optional rotors, designed for a range of essential lab applications. Engineered with convenient operation in mind, the FC5513 features a uniquely designed splash-proof front panel with touch-wheel control on an intuitive interface. The compact design saves valuable bench space in the lab.