Weight, 5 Kg, Oiml E1, Nvlap Cert
£1,601.40 Each (ex VAT)
Balance Adventurer 1,5Kg/0,01G Certified.
| Product Code | 30390930 |
|---|---|
| Unit of Measure | 1XEA |
| Manufacture Number | 30390930 |
| Synonyms | Precision Balance |
| Brand | Ohaus |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Ohaus |
| Family Classification | OIML Individual Calibration Weights |
| Main Delivering Plant | NL31 |
| Commodity Code | 84239030000 |
| Country of Origin | US |
| Net Weight (Shipping) | 5.000 kg |
| EAN | 0 |
| Application | Use OIML E1 as a primary reference to calibrate other mass standards and use for traceability between national mass standards and OIML E2 weights and lower. OIML E1 is appropriate for calibrating high-precision balances with a readability as low as 0.1 mg |
| Display | N/A |
| Operation | N/A |
| Communication | N/A |
| Material Type | main products |
| Certificate | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
| Certificate Type | NVLAP Accredited Certificate |
| Construction | One-piece |
| Density at 20°C | 8.03 g/cm3 |
| Design | Cylindrical |
| Height | 14.173 cm |
| Diameter Ø | 7.94 cm |
| Case Height | 19.050 cm |
| Case Length | 10.160 cm |
| Case Width | 25.400 cm |
| OIML Class | E1 |
| Protective Case | Included |
| Weight Material | 316 Stainless Steel |
| Weight Tolerance | 160.000 mg |
| Weight Value | 10.000 kg |
| Wgt Origin (USA) | USA |
Description
Balance Adventurer 1,5Kg/0,01G Certified.